De televisieserie ‘House’ gaat over een briljante en tegelijkertijd sociaal autistische medicus die gespecialiseerd is in het stellen van diagnoses. In één van de afleveringen is House bezig om een nieuw team van assistenten samen te stellen. Met één van de kandidaten kan hij bijzonder goed overweg. Ze vullen elkaar prima aan en kunnen het, naast professioneel, ook privé goed met elkaar vinden (de kenners van de serie weten dat dit al een unicum is). Kortom: een geheide kandidaat voor het team.
Groot is dan ook de verbazing als de hoofdrolspeler juist deze kandidaat af laat vallen. De kandidaat zelf weet nog het beste waarom dat is: hij lijkt te veel op House zelf. Juist om op topniveau te kunnen blijven presteren heeft hij het nodig om tegengas te krijgen en af en toe te worden uitgedaagd. Het gevaar van tunnelvisie ligt anders al snel op de loer. Als iedereen met u meekijkt naar dezelfde kant voor een oplossing, mist u een hele hoop mogelijkheden die net buiten uw blikveld liggen. Binnen de wereld van de diagnostiek is dat letterlijk levensgevaarlijk. Ik zei toch dat die House briljant was?
Goed, dan nu naar de eigen organisatie. Moeten we dan nu allemaal op zoek naar medewerkers die overal tegenin gaan en het nergens mee eens zijn? Natuurlijk niet, dat wordt een janboel. Binnen uw organisatie moet immers alles soepel en gesmeerd lopen. Daarvoor heeft u loyale medewerkers nodig die met u meedenken en dezelfde kant op willen. Er zijn echter momenten waarop ook u nu juist behoefte heeft aan een tegengeluid, een andere kijk op zaken, of een kritische noot. Met name als u strategisch nadenkt over de toekomst van uw bedrijf in onze snel veranderende wereld.
Binnen een vrijwilligersorganisatie verontschuldigde iemand zich bij mij eens voor het feit dat hij altijd maar dwarslag tijdens vergaderingen en dergelijke. ‘Het zijn de dwarsliggers die de rails bij elkaar en de trein op koers houden’, heb ik hem toen geantwoord. En zo is het maar net.
Waar vindt u dan zo’n objectieve geest, een dergelijke kritische noot, of die creatieve gedachte die zorgt dat u optimaal kunt ondernemen? Dat is niet zo moeilijk: uw eigen accountant natuurlijk! Daag hem/haar maar eens uit. Ik weet zeker dat die graag de handschoen opneemt.
En oh ja, mocht u zich weleens schuldig voelen als u lui onderuit zit te genieten van een avondje Netflix? Niet doen: u bent immers bezig met waardevol bronnenonderzoek. Zie deze column. Geloof me, dat kijkt nog ontspannender.